دکتر بهرام ملکوتی ، گوش و حلق و بینی اطفال (فوق تخصص)
فوق تخصص گوش و حلق و بینی اطفال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آدرس مطب:خ مطهری،خ میرعماد(مترو شهید مفتح)،خ هشتم،پلاک نهم،واحد 10 طبقه4. تلفن: 88501036


پذیرش و ویزیت اطفال زیر12سال (با تعیین وقت قبلی)
روزهای شنبه،یکشنبه،دوشنبه،چهارشنبه بعدازظهر 3تا5
باتعداد پذیرش محدود

آقای دکتر پذیرش بیمار بزرگسال ندارند

مدیر وبلاگ :بهرام ملکوتی
مطالب اخیر
نویسندگان
سلامت : آقای دکتر! آیا آمار دقیقی در زمینه علل کم‌شنوایی یا ناشنوایی در کشور داریم؟

سعی کنید لفظ کری را هیچ‌گاه به کار نبرید چون بار منفی دارد؛ به جایش از لغت کم‌شنوا یا ناشنوا استفاده کنید ضمن اینکه بهتر است لغت کم‌‌شنوا یا ناشنوا را به‌عنوان صفت به کار نبرید؛ یعنی باید گفت فرد یا کودک دارای ناشنوایی یا کم‌شنوایی. این دستور صریح سازمان جهانی بهداشت است. یعنی اول کودک بودن یا انسان بودن را مدنظر قرار دهید و بعد عارضه‌ای را که فرد به آن مبتلا شده است، عنوان کنید.» اینها گوشه‌ای از سخنان دکتر بهرام ملکوتی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که به بهانه آشنایی با علل ناشنوایی یا کم‌شنوایی پای صحبت‌هایش نشسته‌ایم
سلامت : آقای دکتر! آیا آمار دقیقی در زمینه علل کم‌شنوایی یا ناشنوایی در کشور داریم؟
در مورد کودکان آمار کمی متفاوت است، به دلیل اینکه مشکل کم‌شنوایی یا ناشنوایی در کودکان به دلیل عوامل مادرزادی، مشکلات هنگام زایمان و مشکلات قبل و بعد از تولد بوده و تقسیم‌بندی جداگانه‌ای دارد. طبق آخرین آمار سال
۲۰۰۸ انگلیس از هر هزار تولد ۲/۱ تا ۱ درصد نوزادان با مشکل کاهش شنوایی به دنیا می‌آیند و مشخص شده که شایع‌ترین عارضه عصبی مادرزادی، کاهش شنوایی است. یعنی مشکل شنوایی شایع‌ترین بیماری مادرزادی در مقایسه با سایر مشکلات مادرزادی است.

سلامت : آیا مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند از تولد کودکانی با این عارضه پیشگیری کند؟
ببینید؛ ازدواج‌های فامیلی در کشور ما خیلی زیاد است. در نتیجه ژن‌ها در محدوده کوچکی رد و بدل می‌شوند، بنابراین خطر ابتلا به خیلی از مشکلات بالا می‌رود. به همین دلیل در کشور ما آمار کاهش شنوایی‌مان از خیلی از کشورهای دنیا بالاتر است بنابراین توصیه می‌کنم اگر زوجین در فامیل‌شان، فرد یا افرادی را دارند که به کاهش شنوایی مبتلا هستند از ازدواج فامیلی خودداری کنند.

سلامت : چه عواملی فاکتورهای خطر قبل از تولد محسوب می‌شود؟
علل پیش از تولد ممکن است ارثی باشد یا از زمان تشکیل نطفه تا تولد ایجاد شود. تقریبا
۵۰ درصد کم‌شنوایی‌ها یعنی یک سوم کم‌شنوایی‌های سندرمی و دو سوم کم‌شنوایی‌های غیرسندرمی منشا ارثی دارند. علت دیگری که سبب کاهش شنوایی می‌شود، استفاده مادر از برخی از داروها در دوران بارداری است. طبق یک اصل کلی در سه ماهه اول بارداری هیچ دارویی نباید استفاده شود مگر شرایطی وجود داشته باشد که حیات مادر و جنین به مخاطره افتاده باشد که در این صورت با تجویز پزشک معالج، دارو استفاده می‌شود. برخی از داروها اساسا برای گوش سمی هستند که به آنها داروهای اتوتوکسی می‌گویند. این داروها به هیچ وجه نباید استفاده شوند ولی با وجود برخی از احتیاط‌ها برخی از داروها در سه ماهه دوم یا سوم بارداری و با نظر پزشک معالج گوش و پزشک زنان و زایمان تجویز می‌شوند.

سلامت : آیا از همان روزهای اول پس از تولد می‌توان تشخیص داد؟
۷۰ تا ۸۰ درصد کم‌شنوایی‌ها از همان روزهای اول پس از تولد قابل شناسایی هستند. تشخیص و تعیین علت کم‌شنوایی در دوران کودکی مستلزم ارزیابی‌های تشخیصی دقیق، گرفتن تاریخچه، ارزیابی‌های فیزیکی و آزمایشگاهی‌، ام.آر.آی‌ و مشاوره‌های تخصصی با کارشناسان مربوطه است اما باز هم در بیشتر موارد نمی‌توانیم به طور دقیق علت را مشخص کنیم. به دلیل اینکه نزدیک به ۴۰۰ ژن که در کم‌شنوایی یا ناشنوایی دخالت دارند شناسایی شده است ولی ما باز هم در ابتدای راه هستیم به دلیل اینکه نمی‌دانیم این ژن‌ها کجا قرار می‌گیرند که صفت بروز می‌کند.

سلامت : مهم‌ترین عوامل خطرساز کم‌شنوایی هنگام تولد کدام‌ها هستند؟
۱) نارس بودن
۲) وزن کم هنگام تولد. به عنوان مثال، وزن نوزاد کمتر از ۵/۱ کیلوگرم باشد
۳) زایمان طولانی مدت
۴) عفونت مادر در حین زایمان
۵) کمی اکسیژن
۶) یرقان یا زردی شدید دوران نوزادی که نیاز به تعویض خون پیش می‌آید. در این حالت هم بیلی‌روبین خون بالا می‌رود و هم مدت زمانی که نوزاد را درگیر می‌کند طولانی است. علتش هم این است که بیلی‌روبین روی هسته‌های مغز رسوب می‌کند و عوارض جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد.

سلامت : و علل پس از تولد؟
۱) مننژیت میکروبی دوران نوزادی که جزو مهم‌ترین علل کم‌شنوایی و ناشنوایی محسوب می‌شود و بر اساس آمار شایع‌ترین بیماری‌ای است که در دوره نوزادی می‌تواند به کاهش شنوایی درکی عصبی شدید تا عمیق منجر شود.
۲) عفونت‌های حاد و مزمن گوش میانی. طبق آماری دراین زمینه ۷۰ تا ۸۰ درصد کودکان قبل از رسیدن به سن مدرسه یک بار گوش درد را تجربه می‌کنند و توصیه‌ام به والدین این است که گوش ‌درد کودکان را خیلی جدی بگیرند.
۳) عوارض عفونت گوش میانی. ممکن است گوش میانی عفونت کند و عارضه‌اش مثلا التهاب حلزون باشد که به کاهش شنوایی منجر می‌شود.
۴) عفونت با ویروس سیتومگال
۵) بیماری‌هایی مانند اوریون، سرخجه، سرخک و… در همه جای دنیا زنان حداقل سه ماه قبل از بارداری باید واکسن سرخجه بزنند زیرا ابتلا به این بیماری در دوران بارداری عوارض بسیار وحشتناکی در جنین ایجاد می‌کند که یکی از آنها مشکلات در محدوده گوش و حلق و بینی است.
۶) یک علت خیلی مهم دیگر کم‌شنوایی ناشی از سر و صدای زیاد است. در یک مطالعه وسیع نتایج تکان‌دهنده‌ای حتی در کودکان ۱۵ ماهه پیدا کردند و مشاهده کردند بچه‌هایی که توسط والدین‌شان روی موتورسیکلت سوار شده‌اند یا بچه‌هایی که در اتومبیل‌های با صدای موزیک بلند یا در ترافیک پر سر و صدای شهر هستند دچار کم‌شنوایی یا افت شدید شنوایی و غیرقابل برگشت شده‌اند که متاسفانه این موارد در کشور ما و به‌خصوص درشهرهای بزرگ بسیار زیاد است.
برخی عوامل هم هستند که ایجاد زمینه مناسب برای ابتلا به یک مشکل را می‌کنند مثل کمبود ید در یک بیماری به نام منیر که سبب ایجاد کاهش شنوایی‌های درکی عصبی و حملات سرگیجه می‌شود. اختلالات تیرویید شامل کم‌کاری یا پرکاری تیرویید روی گوش داخلی تاثیر گذاشته و در علت‌شناسی جزء علل بیماری منیر قرار می‌گیرد. یا عواملی مانند مصرف تنباکو، الکل، عفونت‌ها، سر و صدا، استرس و… موجب ایجاد کاهش شنوایی ناگهانی می‌شود.
۴ توصیه به والدین
۱) زایمان در یک محیط بهداشتی که مسلما بیمارستان یا در محیط روستاها درمانگاه‌های مجهز است انجام شود.
۲) پس از تولد از کودک تست‌های غربالگری شنوایی به عمل آورند. تا اگر کودکی دچار مشکل شنوایی است سریعا مداخله پزشکی در موردش انجام شود در نتیجه تکلم کودک به خطر نمی‌افتد. همان‌طور که می‌دانید، شکل‌گیری تکلم در کودکان معمولا بین سنین ۹ تا ۱۸ ماهگی شروع می‌شود. اگر در این فاصله این شکل‌گیری تکلم به هر صورتی دچار اختلال شود در بدو امر باید شنوایی کودک را بررسی کرد.
۳) اگر نوزادشان حتی به مقدار کم دچار زردی با یرقان نوزادی شد حتما به پزشک مراجعه کنند و سعی کنند از داروهای سنتی استفاده نکنند تا بیلی روبین خون نوزاد از حد طبیعی تجاوز نکند زیرا در غیر این صورت ضایعات جبران‌ناپذیری ایجاد خواهد کرد.
۴) اگر نوزاد در بدو تولد دچار مشکلاتی در گوش خارجی یا لاله گوش است حتما به پزشک مراجعه کنند تا گوش میانی و گوش داخلی نوزاد را هم بررسی کند.
۵) مساله بعد اینکه از وجود سر و صدای زیاد در محیطی که نوزاد در آن قرار دارد، پرهیز کنند.

مریم منصوری

http://www.salamatiran.com

نوع مطلب :
برچسب ها : عمومی،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 9 آبان 1392
جمعه 3 بهمن 1393 11:35 ق.ظ
سلام و خسته نباشید نوزاد من به علت زردی در بیمارستان بستری شد و شنوایی سنحی همان جا صورت گرفت که گفتند گوش چپ جواب داد گوش راست جواب نداد برو یک ماه دیگر بیا یک ماه دیگر من به مرکز دیگری رفتدم که انجا گفتند گوش چپ جواب نداد گوش راست جواب داد برو دو هفته دیگر بیا بعد گفتند که دو تا گوش جواب نداد برو دو ماهگی بیا تا تست عصب بگیریم خواهش می کنم من را راهنمایی کنید تا بدونم واقعا مشکلی وجود داده یا نه بعد اینکه چرا جواب نداد
بهرام ملکوتیکودک به احتمال زیاد دچار مشکل شنوایی شده ولی میزان آن مشخص نیست.لازم است با تستهای گرفته شده مراجعه فرمایید. کودک دچار کم شنوایی نیاز به مداخله سریع دارد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic